• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Niedawno na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Świerklanach Dolnych odbyło się ponowione zebranie wiejskie. Poprzednim razem frekwencja była zbyt mała, aby można było podjąć uchwały, m.in. budżet sołecki na 2013 rok. Głównymi tematami jakie były poruszane to śmieci i inwestycje. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem sołtysa, w którym przedstawiony został plan budżetu sołectwa na bieżący rok. Rada sołecka otrzymała do dyspozycji 27 943,40 zł, które zostały podzielone na kilka inwestycji.


– Plan jest taki, aby dofinansować zakup kostki na chodnik przy drodze gminnej od probostwa do cmentarza, ponadto dofinansujemy oświetlenia tej drogi. Dla OSP Świerklany przekażemy tysiąc złotych na zakup sprzętu pożarniczego. Kwotą 700 zł dofinansujemy przewóz dzieci na wycieczkę ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi w Świerklanach, a także dofinansujemy przedszkole z okazji Dnia Dziecka. Na dofinansowanie młodzieżowo-dziecięcego chóru w Gimnazjum nr 2 im. Karola Miarki w Świerklanach przekażemy 500 zł – poinformował sołtys Krzysztof Klyta. Ponadto klub Forteca Świerklany ma otrzymać 500 zł na zakup sprzętu sportowego, a rada sołecka dofinansuje też festyn „Fala Radości”, również kwotą 500 zł. Pozostała część pieniędzy pójdzie na zakup pucharów na zawody strażackie i zakup upominków z okazji Dnia Dziecka. Budżet sołecki został wydzielony z budżetu gminy, tylko dla rad sołeckich, aby pokryć ich potrzeby według uznania, zastępując tym samym fundusz sołecki. Mieszkańcy większością głosów przyjęli plan budżetu w przedstawionej formie.

Zróbcie chodnik

Jeden z mieszkańców poruszył sprawę renowacji chodnika od sklepu „Kłos” do szkoły podstawowej im. św. Jadwigi, twierdząc, że to zadanie jest ważniejsze niż wszystko co znalazło się w planie budżetu sołeckiego. – Ta sprawa była poruszana dwa lata temu na zebraniu w remizie. Nic nie zostało zrobione – oburzał się mieszkaniec. Sprawa nie jest jednak tak łatwa, jakby można się było spodziewać. Ul. 3 Maja, przy której jest położony chodnik jest drogą wojewódzką, a tym samym pracami na niej nie może zajmować się gmina, a tym bardziej rada sołecka. – To jest tak, jakbym ja panu przyszedł posprzątać na placu. Przegoniłby mnie pan. Tak samo gmina nie może wtrącać się do czegoś, co nie jest jej własnością – podsumował wójt Antoni Mrowiec dodając, że są w gminie jeszcze drogi, które w ogóle nie mają chodnika i lepiej zrobić kawałek nowego chodnika przy takiej drodze, niż zabierać się za renowację już istniejącego.

Powietrze śmierdzi

Swoje pięć minut miała także Kazimiera Poliwka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku, która przestrzegała mieszkańców przed zgubnymi praktykami palenia śmieci w piecach i wylewania szamb do rowów lub na pola. Przedstawicielka PZDR w Rybniku dyżuruje w urzędzie gminy w każdą pierwszą i czwartą środę miesiąca w godz. od 8.00 do 10.00, a w okresie przyjmowania wniosków obszarowych od 15 marca do 15 maja, dyżury będą miały miejsce w każdą środę od 8.00 do 12.00. – Sprawa bardzo ważna to szamba. Ci, którzy mają kanalizację mają problem rozwiązany, ale jest jeszcze wiele osób, które nie mają kanalizacji i muszą mieć dowód, że szambo jest wypróżniane. Nie jest tak, że zużywamy wodę, a nie wywozimy szamba. Gdzie to idzie? To są tak szkodliwe substancje, że nie macie pojęcia, a zadaniem komisji ochrony roślin i nasiennictwa jest kontrola. Można nawet skontrolować to, czym się pali w piecu. Spalając w paleniskach domowych 1 kg odpadów takich jak butelki plastikowe, folie, długopisy, torebki, czy jednorazowe sztućce wytwarzamy 280 l gazowego chlorowodoru, który tworzy w połączeniu z wodą kwas solny. Później widzimy, że np. drzewa żółkną i usychają przez działanie tego kwasu, a my to wszystko wdychamy – informowała Kazimiera Poliwka, przestrzegając przed sankcjami nie tylko dla rolników. Przy okazji wójt Antoni Mrowiec poinformował, że mieszkańcy gminy wywożą tylko 2 proc. ścieków proporcjonalnie do zużytej wody! Gdzie zatem gubi się pozostałe 98 procent? Jak zapewnia wójt „zabawa w ochronę środowiska się skończyła”, a każdy donos będzie traktowany urzędowo. Wójt nie wyklucza także uzyskiwania wymazów z pieców w celu określenia czym mieszkaniec pali.

Autor: Szymon Kamczyk – Tygodnik Rybnicki
Link do artykułu: www.nowiny.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany