• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Zjazd Helen w Świerklanach. Panie noszące to piękne imię są sympatyczne i dowcipne. Skąd to wiemy? Nasz dziennikarz był obecny na pierwszym zjeździe pań o tym imieniu w Świerklanach. – Troszkę zazdrościłyśmy Krystynom, że co roku mają swój zjazd imienniczek. Pomyślałam, że Heleny również mogą się spotkać – śmieje się Helena Wojciechowska, organizatorka zjazdu.


Wczoraj w Zajeździe Karliczek u Marka spotkało się 26 Helen z gminy Świerklany.
– W sumie jest nas w gminie 78, ale nie do wszystkich jeszcze udało się dotrzeć. Część była schorowana – dodaje organizatorka, która wcześniej sama własnymi sposobami informowała imienniczki o spotkaniu. Najczęściej poprzez sąsiadów i znajomych tzw. pocztą pantoflową.
Zlot był okazją do luźnej rozmowy z koleżankami. – Czasem widzimy się w kościele czy na ulicy. Jednak dziś mamy szansę na spokojną dyskusję i dowcipkowanie – mówiły świerklańskie Heleny. Najstarszą okazała się 84-latka, najmłodsza uczestniczka w tym roku obchodzić będzie 50. urodziny. Miała też przybyć 2-letnia Helenka, ale ostatecznie nie dotarła.

Jednak i tak było gwarno. Szczególnie wtedy, gdy Helena Wojciechowska wraz z siostrą Marią zorganizowały występ kabaretowy. Śmiechom nie było końca. 2 marca to imieniny Heleny. Było więc głośne “Sto lat”. Natomiast również obecny Antoni Mrowiec, wójt Świerklan, rozdał paniom czekoladki i złożył życzenia.
– Czuję się trochę jak błogosławiony między niewiastami – śmiał się na początku, po czym dodał: – Życzę Wam zdrowia, radości i takiej słonecznej pogody jak dzisiaj na co dzień.

Natomiast różne sytuacje życiowe, problemy bierzcie na luzie i z dystansem. Nie zabrakło wspólnego toastu.
– Z imienniczką czuć więź i łatwiej się dogadać – tłumaczyła obecna na sali Helena Dzierzenga. Tego samego zdania są także psychologowie. Istnieje wiele badań potwierdzających tę tezę.

– Osoby, które mają podobne imiona, a nawet czasem tylko część tych samych liter w imionach, bardziej się przyjaźnią. Czują większą sympatię do siebie – wyjaśnia dr Krystyna Doroszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Takie osoby są także bardziej skłonne do wzajemnej pomocy i utrzymywania kontaktów.
Psycholodzy nie mają wątpliwości. Fenomen zjazdów imienniczek będzie się rozwijał. – To dobre zjawisko, które daje poczucie wyjątkowości, a także promuje i zachowuje dane imię – dodaje dr Doroszewicz.
Wyjątkowo czuły się też panie ze Świerklan, bowiem każda z nich otrzymała także słonika z porcelany na szczęście. Było słychać, że to nie ostatnie spotkanie. Kolejne już za rok 2 marca. Wiele wskazuje na to, że do Świerklan zjadą się Heleny z sąsiednich gmin i miast.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia

Autor: Arkadiusz Biernat
Źródło: rybnik.naszemiasto.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany