• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Zjazd Helen w Świerklanach. Panie noszące to piękne imię są sympatyczne i dowcipne. Skąd to wiemy? Nasz dziennikarz był obecny na pierwszym zjeździe pań o tym imieniu w Świerklanach. – Troszkę zazdrościłyśmy Krystynom, że co roku mają swój zjazd imienniczek. Pomyślałam, że Heleny również mogą się spotkać – śmieje się Helena Wojciechowska, organizatorka zjazdu.


Wczoraj w Zajeździe Karliczek u Marka spotkało się 26 Helen z gminy Świerklany.
– W sumie jest nas w gminie 78, ale nie do wszystkich jeszcze udało się dotrzeć. Część była schorowana – dodaje organizatorka, która wcześniej sama własnymi sposobami informowała imienniczki o spotkaniu. Najczęściej poprzez sąsiadów i znajomych tzw. pocztą pantoflową.
Zlot był okazją do luźnej rozmowy z koleżankami. – Czasem widzimy się w kościele czy na ulicy. Jednak dziś mamy szansę na spokojną dyskusję i dowcipkowanie – mówiły świerklańskie Heleny. Najstarszą okazała się 84-latka, najmłodsza uczestniczka w tym roku obchodzić będzie 50. urodziny. Miała też przybyć 2-letnia Helenka, ale ostatecznie nie dotarła.

Jednak i tak było gwarno. Szczególnie wtedy, gdy Helena Wojciechowska wraz z siostrą Marią zorganizowały występ kabaretowy. Śmiechom nie było końca. 2 marca to imieniny Heleny. Było więc głośne „Sto lat”. Natomiast również obecny Antoni Mrowiec, wójt Świerklan, rozdał paniom czekoladki i złożył życzenia.
– Czuję się trochę jak błogosławiony między niewiastami – śmiał się na początku, po czym dodał: – Życzę Wam zdrowia, radości i takiej słonecznej pogody jak dzisiaj na co dzień.

Natomiast różne sytuacje życiowe, problemy bierzcie na luzie i z dystansem. Nie zabrakło wspólnego toastu.
– Z imienniczką czuć więź i łatwiej się dogadać – tłumaczyła obecna na sali Helena Dzierzenga. Tego samego zdania są także psychologowie. Istnieje wiele badań potwierdzających tę tezę.

– Osoby, które mają podobne imiona, a nawet czasem tylko część tych samych liter w imionach, bardziej się przyjaźnią. Czują większą sympatię do siebie – wyjaśnia dr Krystyna Doroszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Takie osoby są także bardziej skłonne do wzajemnej pomocy i utrzymywania kontaktów.
Psycholodzy nie mają wątpliwości. Fenomen zjazdów imienniczek będzie się rozwijał. – To dobre zjawisko, które daje poczucie wyjątkowości, a także promuje i zachowuje dane imię – dodaje dr Doroszewicz.
Wyjątkowo czuły się też panie ze Świerklan, bowiem każda z nich otrzymała także słonika z porcelany na szczęście. Było słychać, że to nie ostatnie spotkanie. Kolejne już za rok 2 marca. Wiele wskazuje na to, że do Świerklan zjadą się Heleny z sąsiednich gmin i miast.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia

Autor: Arkadiusz Biernat
Źródło: rybnik.naszemiasto.pl
NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
  • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
  • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
  • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany