• Facebook
 • Google+
 • Twitter

Kolejnych 19 czworonogów działaczom na rzecz zwierząt udało się zabrać z nielegalnej hodowli psów Augustyna Zniszczoła ze Świerklan. Psy znalazły już bezpieczne schronienie. Okazuje się jednak, że to wcale nie koniec nielegalnej hodowli szkocko-niemieckich owczarków „świerklańskich”.


Przypomnijmy, przez ponad pół roku Augustyn Zniszczoł ze Świerklan na swojej posesji, wśród odpadów i brudu przetrzymywał kilkanaście psów. Jak twierdził, tworzy nową, „świerklańską”, szkocko-niemiecką odmianę owczarków. W nielegalnej hodowli interweniowali m.in. działacze Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt i urzędnicy. Pan Augustyn mówił jednak, że sterty śmieci są mu potrzebne, a zwierzaki mają się u niego dobrze. W rzeczywistości psy były w bardzo złym stanie i należało je natychmiast zabrać z domu przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach.

psy4

Zobacz, w jakich warunkach żyły psy.


Sprawa zaczęła nabierać tempa w lipcu minionego roku. Wtedy też działaczom Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt udało się zabrać z nielegalnej hodowli 15 psów w najgorszym stanie, w tym 7 szczeniaków. Sprawa ciągnęła się jednak miesiącami. – Wójt gminy Świerklany wiedząc, ile go będzie kosztowało oddanie psów do schroniska, robił wszytko żeby jednak zostały na posesji pana Augustyna – komentuje Izabela Piontek z Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt.

Pod koniec marca urzędnicy w towarzystwie inspektora ds. zwierząt ze Straży dla Zwierząt ponownie odwiedzili dom przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach. Tym razem celem wizyty było ostateczne zabranie wszystkich czworonogów. – Psy mieszkały w skandalicznych warunkach, poupychane w domu, w oborach i stodołach. One były właściwie wszędzie – w każdym oknie, w każdym pomieszczeniu. Chore, zarobaczone, zapchlone. Na podłodze w domu pana Augustyna było od 3 cm do 10 cm odchodów, w pomieszczeniach unosił się straszny odór – opowiada inspektor Straży dla Zwierząt.

Działacze stowarzyszenia zauważyli też, że niektóre ze zwierząt nie potrafiły wyjść na smyczy z domu, co oznacza, że zwierzęta te nigdy nie były wyprowadzane na spacer. – Problem był również z dostępem do wody bieżącej i zdatnej do picia. Hodowca nie płacił rachunków, więc odcięto mu dostęp do wody. Psy piły gdy spadł deszcz i jadły to, co ludzie przynieśli – mówi Izabela Piontek.

Pod koniec marca z nielegalnej hodowli Augustyna Zniszczoła zabrano w sumie 19 psów – 10 z nich trafiło do schroniska w Cieszynie, 2 szczeniaki znalazły miejsce w domach tymczasowych, a 7 czworonogów znalazło się pod opieką żorskiego azylu dla zwierząt. – Konsekwencje finansowe za nielegalne działania hodowcy poniesie gmina. Koszt opieki nad jednym psem w schronisku to kwota około 1,5 tys. złotych miesięcznie. Prosty rachunek pokazuje, że gmina miesięcznie na psy pana Augustyna wyda 15 tys. złotych. Sam hodowca jest kompletnie niewypłacalny – mówi Izabela Piontek.

Urzędnicy twierdzą jednak, że to nie gmina będzie płacić za przebywanie psów w schronisku. – Obecnie w sprawie nielegalnej hodowli trwa postępowanie, jednak już teraz psy musiały być interwencyjne odebrane właścicielowi. Nie mamy wątpliwości co do tego, że ta hodowla powinna zostać czym prędzej zlikwidowana, a zwierzęta nie mogą żyć w takich warunkach. Zgodnie z prawem, kosztami za przebywanie psów w schronisku zostanie obarczony właściciel psów, a nie gmina – twierdzi Piotr Pustelnik, inspektor ds. ochrony środowiska w UG w Świerklanach.

Choć Augustynowi Zniszczołowi zabrano w sumie 34 psy, to okazuje się, że to wcale nie koniec nielegalnej hodowli „świerklańskich” niemiecko-szkockich owczarków. – Ten człowiek zgotował tym zwierzakom prawdziwe piekło. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec tego koszmaru. Dotarły już do mnie informacje, że tam są kolejne psy – mówi Izabela Piontek.

psy1

psy2

psy3

Autor: Dominika Kuśka
Zdjęcia: Straż dla Zwierząt
Źródło: rybnik.com.pl
 • gość

  co chwilę pojawiają się takie informacje .
  Kilkanaście psów było przetrzymanych w stodole, piwnicy i pomieszczeniach gospodarczych w ciasnych klatkach, bez dostępu światła, bez karmy w skandalicznych warunkach sanitarnych http://gwo24.pl/pseudohodwla-owczarka-niemieckiego/

 • Mieszkaniec

  ni mom pytań, ale psychol

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

 • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
 • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
 • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
 • ula "Co za ludzie, będą strzelać focha bo ich wódz (Antek Mrowiec) przegrał wybory na wójta. W kościele w pierwszych ławkach siedzą, "przykładni parafianie" a tu pokazali, gdzie mają ludzi. Wstyd, naprawdę dzieci w przedszkolu prezentują bardziej dojrzałe postawy niż wy na tych waszych stołeczkach. Serio nie jest wam wstyd? Prezentujecie wieśniactwo na najwyższym poziomie." Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-11 08:17:00]
 • basia "sesje rady gminy zwołuje przewodnicząca rady gminy( ta sesja była na wniosek wójta) .......a nie wójt.....on jest tam tylko gościem jak to określił.... PANIE RADNY JURASZEK!!!!!" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-10 21:13:00]
 • Marekcb500 "Ościenne gminy od lat prowadzą dotacje do wymiany kotłów, montażu kolektorów słonecznych, pomp ciepła. Kwoty dofinansowania to 5-6tyś. zł. Nasi radni są w stanie pogrążyć całą gminę byle była ich racja. Szanowni Państwo radni czas pomyśleć o Waszych wyborcach a nie o prywatnych wojnach" Dotacji do wymiany pieców nie będzie? W gminie wrze [2017-04-07 10:47:00]
SPORT
Wyniki turnieju „Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej „Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji „Szlachetna Paczka”. W miniony „weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Teatralne sukcesy uczniów ze Świerklan
  

Dwa dziecięce teatry, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach, odniosły w ostatnim czasie kilka sporych sukcesów na wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach.

Świerklany