• Facebook
  • Google+
  • Twitter

Kolejnych 19 czworonogów działaczom na rzecz zwierząt udało się zabrać z nielegalnej hodowli psów Augustyna Zniszczoła ze Świerklan. Psy znalazły już bezpieczne schronienie. Okazuje się jednak, że to wcale nie koniec nielegalnej hodowli szkocko-niemieckich owczarków „świerklańskich”.


Przypomnijmy, przez ponad pół roku Augustyn Zniszczoł ze Świerklan na swojej posesji, wśród odpadów i brudu przetrzymywał kilkanaście psów. Jak twierdził, tworzy nową, „świerklańską”, szkocko-niemiecką odmianę owczarków. W nielegalnej hodowli interweniowali m.in. działacze Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt i urzędnicy. Pan Augustyn mówił jednak, że sterty śmieci są mu potrzebne, a zwierzaki mają się u niego dobrze. W rzeczywistości psy były w bardzo złym stanie i należało je natychmiast zabrać z domu przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach.

psy4

Zobacz, w jakich warunkach żyły psy.


Sprawa zaczęła nabierać tempa w lipcu minionego roku. Wtedy też działaczom Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt udało się zabrać z nielegalnej hodowli 15 psów w najgorszym stanie, w tym 7 szczeniaków. Sprawa ciągnęła się jednak miesiącami. – Wójt gminy Świerklany wiedząc, ile go będzie kosztowało oddanie psów do schroniska, robił wszytko żeby jednak zostały na posesji pana Augustyna – komentuje Izabela Piontek z Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt.

Pod koniec marca urzędnicy w towarzystwie inspektora ds. zwierząt ze Straży dla Zwierząt ponownie odwiedzili dom przy ulicy Plebiscytowej w Świerklanach. Tym razem celem wizyty było ostateczne zabranie wszystkich czworonogów. – Psy mieszkały w skandalicznych warunkach, poupychane w domu, w oborach i stodołach. One były właściwie wszędzie – w każdym oknie, w każdym pomieszczeniu. Chore, zarobaczone, zapchlone. Na podłodze w domu pana Augustyna było od 3 cm do 10 cm odchodów, w pomieszczeniach unosił się straszny odór – opowiada inspektor Straży dla Zwierząt.

Działacze stowarzyszenia zauważyli też, że niektóre ze zwierząt nie potrafiły wyjść na smyczy z domu, co oznacza, że zwierzęta te nigdy nie były wyprowadzane na spacer. – Problem był również z dostępem do wody bieżącej i zdatnej do picia. Hodowca nie płacił rachunków, więc odcięto mu dostęp do wody. Psy piły gdy spadł deszcz i jadły to, co ludzie przynieśli – mówi Izabela Piontek.

Pod koniec marca z nielegalnej hodowli Augustyna Zniszczoła zabrano w sumie 19 psów – 10 z nich trafiło do schroniska w Cieszynie, 2 szczeniaki znalazły miejsce w domach tymczasowych, a 7 czworonogów znalazło się pod opieką żorskiego azylu dla zwierząt. – Konsekwencje finansowe za nielegalne działania hodowcy poniesie gmina. Koszt opieki nad jednym psem w schronisku to kwota około 1,5 tys. złotych miesięcznie. Prosty rachunek pokazuje, że gmina miesięcznie na psy pana Augustyna wyda 15 tys. złotych. Sam hodowca jest kompletnie niewypłacalny – mówi Izabela Piontek.

Urzędnicy twierdzą jednak, że to nie gmina będzie płacić za przebywanie psów w schronisku. – Obecnie w sprawie nielegalnej hodowli trwa postępowanie, jednak już teraz psy musiały być interwencyjne odebrane właścicielowi. Nie mamy wątpliwości co do tego, że ta hodowla powinna zostać czym prędzej zlikwidowana, a zwierzęta nie mogą żyć w takich warunkach. Zgodnie z prawem, kosztami za przebywanie psów w schronisku zostanie obarczony właściciel psów, a nie gmina – twierdzi Piotr Pustelnik, inspektor ds. ochrony środowiska w UG w Świerklanach.

Choć Augustynowi Zniszczołowi zabrano w sumie 34 psy, to okazuje się, że to wcale nie koniec nielegalnej hodowli „świerklańskich” niemiecko-szkockich owczarków. – Ten człowiek zgotował tym zwierzakom prawdziwe piekło. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec tego koszmaru. Dotarły już do mnie informacje, że tam są kolejne psy – mówi Izabela Piontek.

psy1

psy2

psy3

Autor: Dominika Kuśka
Zdjęcia: Straż dla Zwierząt
Źródło: rybnik.com.pl
INFORMUJEMY, ŻE ZAKAZ RUCHU NA UL. RYBNICKIEJ NIE DOTYCZY DOJAZDU DO STACJI KONTROLI POJAZDÓW !
Można legalnie wjeżdżać na przeglądy. Tablica będzie poprawiona przez firme EUROVIA.
Stacja Kontroli Pojazdów

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Organizujesz wydarzenie na terenie gminy? Daj znać na swierklany@gmail.com!
k4art

OSTATNIO KOMENTOWANE

  • Rodzic "Uczniow nawet gimnazjum nie wolno spuszczac z oka." Wypadek w szkole w Jankowicach. Rannego ucznia zabrał śmigłowiec LPR [2018-04-13 20:16:00]
  • Robert "Aplikacje są bardzo pomocne, ale co mają zrobić osoby, które nie posiadają w swoich rejonach zlokalizowanych czujników i tak naprawdę tylko swoim nosem mogą poczuć czy jest zanieczyszczenie powietrza. Mamy w ofercie czujnik smogu (SDL607) przeznaczony do pracy w domu: jest mały, posiada laserowy pomiar pyłu (taki się stosuje w wojewódzkich stacjach monitorowania powietrza). Dodatkowo posiada akumulatorek, który pozwala mu na całodzienną pracę. Czujnik weźmiesz ze sobą wszędzie: do pracy, do znajomych. W każdej chwili możesz sprawdzić jakie powietrze otacza Cię dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujesz. Przyrząd jest dokładny i czuły, bardzo szybko reaguje. Wystarczy, że dosłownie na chwilę otworzysz okno, żeby na wyświetlaczu OLED zaczęły się zmieniać wartości. Więcej na ten temat poniżej w linku: https://czujniki-smogu.pl/sklep/czujnik-smogu-pm2-5-pm10-sdl607-miernik-jakosci-powietrza-pylomierz/ Na naszym blogu znajdziecie również liczne porady antysmogowe oraz materiały związane z ochroną przed smogiem. Bardzo poczytne to: rośliny antysmogowe, czujniki smogu oraz jak wybrać oczyszczacz powietrza, żeby nie zrujnować sobie kieszeni. Zaprzeczamy twierdzeniu, że trzeba kupować bardzo drogie oczyszczacze. Zapraszam jeżeli ktoś więcej chce się dowiedzieć. Pozdrawiam, Robert [ https://czujniki-smogu.pl ]" Uruchomiono czujnik jakości powietrza [2018-01-31 02:19:00]
  • werka "Nie wiem co niektórzy od tego wójta chcą ? Panie Tomku tylko tak dalej - z Pana oczu to tylko samo dobro bije" 250 pieców wymieniono w ubiegłym roku w Świerklanach [2018-01-23 18:27:00]
  • EdwardKwaśny "25.09.2017 o godzinie 17:00 w małej sali OSP w Świerklanach odbędzie się spotkanie z Posłem na Sejm RP Czesławem Sobierajskim. Serdecznie zapraszam!" Przejazd korowodu dożynkowego Świerklany 2017 [2017-09-20 09:06:00]
  • adi "klupni sie w tyn tepy łeb" Ostra wymiana zdań z zaskakującym finałem [2017-04-18 16:31:00]
  • Ania Nowak "Miód gryczany jest świetny. Mój dziadek który miał kiedyś pasiekę mówił że to najzdrowszy gatunek miodu. Na wcinaj są dość wysokie ceny :/ troche taniej jest tu: https://www.sloikmiodu.pl/miod-gryczany" Rozsmakuj się w miodzie gryczanym i zadbaj o swoje zdrowie [2017-04-13 17:01:00]
SPORT
Wyniki turnieju “Gramy dla Piotrusia”
  

W minioną sobotę tj. 14 stycznia odbył się turniej piłki nożnej “Gramy dla Piotrusia”. 1 miejsce zajęła drużyna GKS Pierwszy Chwałowice, 2 miejsce MAD MICK 6 Katowice, 3 miejsce Wiśniówka Świerklany

Świerklany MTB maraton Marklowice 2016
  

To był dość szalony pomysł – zorganizowanie maratonu MTB w Świerklanach i Marklowicach. Ale mając do dyspozycji tak fantastyczne tereny do uprawiania MTB (mimo braku gór), uznaliśmy, że trzeba się tym podzielić z innymi maniakami tego pięknego sportu, a dodatkowo zachęcić tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem.

Sąsiedzki bieg na Dzień Dziecka
  

Aż 343 biegaczy wzięło udział w Biegu Integracyjnym pn. „Biegaj z nami sąsiadami”, organizowanym przez SP nr 1 im. Ludwika Holesza oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świerklany i Starosty Rybnickiego.

EDUKACJA
Uczniowie ze Świerklan pomagają mieszkańcom gminy
  

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach działa koło PCK. W tym roku szkolnym pozyskało nowych członków, uczniów klas pierwszych i piątych. Już w pierwszym semestrze młodzi wolontariusze zrealizowali wiele zadań.

Konkurs filmowy z matematyką dla uczniów klas IV-VII
  

Do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z terenu Gminy Świerklany skierowany jest konkurs filmowy, którego organizatorem jest SP nr 1 im. L. Holesza w Świerklanach wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach „Inicjatywa”.

Szlachetna Paczka w SP Jankowice
  

Samorząd Uczniowski nie zaniedbał szkolnej tradycji i również w tym roku przyłączył się do akcji “Szlachetna Paczka”. W miniony “weekend cudów” zawieźliśmy podarunki dla rodziny z Niewiadomia.

Jankowice i Rybnik razem na wymianie w Niemczech
  

Dwunastoosobowa grupa z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach w towarzystwie uczniów z rybnickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyruszyła w podróż do szkoły partnerskiej IGS Göttingen (Getynga).

Świerklany