19 marca w naszym regionie wyłączą telewizję analogową

19 marca w naszym regionie wyłączą telewizję analogową

10.03.2013 13:40:55

Trwa proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej. 19 marca przestanie działać nadajnik w Wiśle. To oznacza, że od tego dnia dostępu do telewizji analogowej nie będą mieli m.in. mieszkańcy Świerklan, Jejkowic, Gaszowic i Lysek. Zgodnie z harmonogramem wyłączeń telewizji analogowej, 19 marca dostęp do telewizji analogowej utracą mieszkańcy południowej części województwa, od granicy z Czechami po gminy sąsiadujące z Rybnikiem: Świerklany, Jejkowice, Gaszowice i Lyski.

W samym Rybniku sygnał analogowy zostanie wyłączony 20 maja (wtedy nastąpi wyłączenie nadajnika w Katowicach).

Mieszkańcy Rybnika i okolic, którzy mają antenę ustawioną na nadajnik w Wiśle, żeby nadal odbierać telewizję naziemną, muszą przełączyć się na telewizję cyfrową. W dekodery do odbioru telewizji cyfrowej wyposażonych jest większość nowych telewizorów. Do odbiorników starszego typu można dokupić dekodery zewnętrzne (tuner DVB-T). Wyłączeniem telewizji analogowej nie muszą się martwić użytkownicy kablówek i telewizyjnych platform cyfrowych.

Policja ostrzega, że proces cyfryzacji próbują również wykorzystywać nieuczciwi przedstawiciele różnych płatnych dostawców sygnału telewizyjnego. Okłamują klientów, że telewizja cyfrowa jest odpłatna i proponują podpisanie rzekomo korzystnej umowy. – Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder czy antenę, można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym ze sklepów ze sprzętem RTV. Zalecamy, aby odpowiedni dekoder kupić właśnie u takich doświadczony sprzedawców, którzy z pewnością udzielą fachowej pomocy w tej dziedzinie – apeluje policja.

Pod numerem telefonicznym bezpłatnej infolinii 800 007 788 można również otrzymać niezbędną pomoc w postaci np. informacji o dostosowaniu swojego odbiornika telewizyjnego do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego. Wszelkie niezbędne informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są również na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl.

Autor: ww
Źródło: www.rybnik.com.pl